Skip to content
Zaloguj sięZacznij bezpłatnie
Fot. Tufis Alexandru / Unsplash · Rumunia

Obserwacja rynków · 35

Rumuńskie rolnictwo: o jedną siódmą mniej pracujących w 2025 roku

Badanie siły roboczej, które liczy pracę w rolnictwie węziej, pokazuje niemal taki sam spadek: 12,1%.

Rumunia zatrudnia w rolnictwie większą część swoich pracujących niż jakikolwiek inny kraj, który podał dane za 2025 rok. W zeszłym roku liczba tych pracujących zmalała szybciej niż kiedykolwiek w ciągu dwóch dekad, a drugie, niezależne źródło pokazuje niemal taki sam spadek. Oto, jak duży był ten spadek, jak oba źródła liczą pracę w rolnictwie, co działo się w pozostałej części gospodarki i co to zmienia, jeśli rekrutujesz albo szukasz pracy w Rumunii.

-253 400mniej pracujących w rumuńskim rolnictwie w 2025 roku, rachunki narodowe
-106 700mniej w badaniu siły roboczej, które liczy pracę w rolnictwie węziej
17,7%pracujących w Rumunii nadal w rolnictwie, najwięcej spośród 24 krajów z danymi za 2025 rok

Liczba pracujących w rolnictwie Rumunii spadła w 2025 roku do 1 476 400

20152 251 100
20162 009 500
20172 015 800
20182 012 800
20191 928 100
20201 827 300
20211 828 300
20221 792 100
20231 816 300
20241 729 800
20251 476 400
Pracujący w rolnictwie, leśnictwie i rybactwie, Rumunia, rachunki narodowe, od 2015 do 2025 roku; dane za 2024 i 2025 rok wstępne. Eurostat, nama_10_a64_e, odczyt 13 października 2026.

O jedną siódmą mniej pracujących w rolnictwie

W 2025 roku w rolnictwie, leśnictwie i rybactwie Rumunii pracowało 1 476 400 osób, o 253 400 mniej niż w 2024 roku, czyli o 14,6% mniej. Dane pochodzą z rachunków narodowych, które Rumunia przekazuje Eurostatowi, zaktualizowanych 13 października 2026 roku; dane za oba lata są wstępne.

To najgłębszy spadek w ciągu jednego roku od ostatniej przerwy w serii, w 2004 roku. Kolejne pod względem głębokości były spadki o 11,0% w 2015 roku i o 10,7% w 2016 roku. W ciągu dziesięciu lat, od 2015 roku, liczba pracujących w rolnictwie spadła z 2 251 100 do 1 476 400.

Spadek w rolnictwie odpowiada za 85% spadku łącznej liczby pracujących w Rumunii o 298 200 w 2025 roku. Przemysł bez budownictwa stracił 71 400 pracujących, a największy przyrost w jakimkolwiek sektorze, w administracji publicznej, edukacji i ochronie zdrowia, wyniósł 25 700.

Pochodzenie: Źródło
Rumunia, pracujący według sektorów, rachunki narodowe, 2024 i 2025 rok (oba wstępne), oraz zmiana między nimi. Sektory sumują się do ogółu. Eurostat, nama_10_a64_e.
Sektor20242025Zmiana
Rolnictwo, leśnictwo, rybactwo1 729 8001 476 400-253 400
Przemysł bez budownictwa1 706 3001 634 900-71 400
Budownictwo826 600826 700+100
Handel, transport, zakwaterowanie i gastronomia2 190 8002 204 500+13 700
Informacja i komunikacja208 600207 000-1600
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa95 30088 800-6500
Obsługa rynku nieruchomości39 30045 700+6400
Działalność profesjonalna i usługi wspierające426 800407 900-18 900
Administracja publiczna, edukacja, ochrona zdrowia1 200 8001 226 500+25 700
Kultura i pozostałe usługi203 000210 700+7700
Pracujący ogółem8 627 3008 329 100-298 200

Dwa sposoby liczenia pracy w rolnictwie

Badanie siły roboczej liczy pracę w rolnictwie węziej, a mimo to odnotowuje spadek o 12,1%. W 2025 roku wykazało 772 400 osób pracujących w rolnictwie, o 106 700 mniej niż w 2024 roku.

Od 2021 roku badanie nie liczy już osób, które prowadzą działalność rolniczą wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego. Seria jest przerwana w 2021 roku, w którym zasada ta weszła w życie: jej liczba dla rolnictwa wyniosła 1 747 300 w 2020 roku i 902 900 w 2021 roku, co jest przerwą w serii, a nie załamaniem.

Oba źródła to różne miary, więc ich poziomów nigdy się nie porównuje, tylko kierunek i wielkość ich zmian. W 2025 roku spadki wyniosły 12,1% i 14,6%.

Pochodzenie: ŹródłoCo to liczy
  1. RACHUNKI NARODOWE: wszyscy pracujący przy produkcji w Rumunii, w najszerszym ujęciu, według sektorów. To z nich pochodzą 1 476 400 i spadek o 253 400. Dane za 2024 i 2025 rok są wstępne.
  2. BADANIE SIŁY ROBOCZEJ: próba gospodarstw domowych, osoby w wieku od 15 do 74 lat. Od 2021 roku nie liczy już osób, które prowadzą działalność rolniczą wyłącznie na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, więc jego liczba dla rolnictwa jest mniejsza i porównuje się ją dopiero od 2021 roku.
  3. SEKTOR: rolnictwo oznacza tu w obu źródłach sekcję A NACE, czyli rolnictwo, leśnictwo i rybactwo.

Zatem 253 400 pracujących mniej w rolnictwie to nie 253 400 zwolnień: to zmiana netto liczby pracujących, a drugie źródło, liczące w węższym ujęciu, odnotowuje spadek tego samego rzędu, 12,1%.

Dwa źródła, jeden sektor i jeden rok z danymi wstępnymi, a odczyt, który zapomina o którymkolwiek z nich, mówi to, czego źródło nie mówi.

Wciąż największy odsetek pracujących w rolnictwie

Rolnictwo nadal skupiało w 2025 roku 17,7% pracujących w Rumunii, najwyższy odsetek spośród 24 krajów, które opublikowały dane za 2025 rok. Drugi najwyższy miała Polska: 6,5%.

Badanie pokazuje, że spadek trwa w 2026 roku: w drugim kwartale w rolnictwie pracowało 722 400 osób, wobec 806 100 rok wcześniej. Rachunki narodowe za 2026 rok nie zostały jeszcze opublikowane.

Łączna liczba pracujących spadła w 2025 roku w obu źródłach: o 298 200 w rachunkach narodowych i o 158 100 w badaniu. Żadne z nich nie mówi, dokąd przeszły osoby, które odeszły z rolnictwa.

Pochodzenie: Źródło
Rumunia, pracujący w rolnictwie i ogółem, rachunki narodowe i badanie siły roboczej, od 2021 do 2025 roku. Oba źródła liczą na różnych podstawach: porównuj każdą kolumnę tylko z nią samą, nigdy w poprzek. Eurostat, nama_10_a64_e i lfsa_egan2.
RokRolnictwo, rachunkiRolnictwo, badanieOgółem, rachunkiOgółem, badanie
20211 828 300902 9008 535 8007 746 200
20221 792 100871 2008 599 5007 798 900
20231 816 300910 3008 493 2007 689 300
20241 729 800879 1008 627 3007 847 300
20251 476 400772 4008 329 1007 689 200

Czego te dane nie mówią

Nie mówią dlaczego. Nic tutaj nie mierzy dopłat rolnych, pogody, cen ziemi, emigracji ani starzenia się wiejskiej Rumunii i żadna polityka nie jest oceniana.

Nie mówią, że gospodarstwa zostały zamknięte ani że ktokolwiek został zwolniony: liczą pracujących, netto, z roku na rok. Nie mówią, dokąd ci ludzie przeszli, ani niczego o wynagrodzeniach.

Dotyczą Rumunii jako całości, a nie żadnego okręgu ani regionu. Dane za 2024 i 2025 rok są wstępne i mogą zostać zrewidowane, a nic z tego nie jest prognozą.

Co to znaczy dla Ciebie

Jeśli zatrudniasz w Rumunii

W 2025 roku w rumuńskim rolnictwie pracowało o 253 400 osób mniej, a łączna liczba pracujących spadła o 298 200. Dane nie mówią, dokąd ci ludzie przeszli, a żaden inny sektor nie zyskał więcej niż 25 700 pracujących. Jeśli rekrutujesz do prac sezonowych lub na wsi, licz się z tym, że w rolnictwie pracuje już mniej osób niż rok temu; jeśli rekrutujesz w innych sektorach, nie licz na napływ byłych pracowników rolnych, bo dane nie pokazują odpowiadającego mu wzrostu nigdzie indziej.

Jeśli szukasz pracy w Rumunii

Rolnictwo nadal skupia 17,7% pracujących w Rumunii, ale to właśnie ten sektor skurczył się w 2025 roku. Pracujących przybyło w administracji publicznej, edukacji i ochronie zdrowia, o 25 700, oraz w handlu, transporcie, zakwaterowaniu i gastronomii, o 13 700, podczas gdy przemysł bez budownictwa stracił 71 400. Szukaj najpierw tam, gdzie liczby wzrosły.

Jak to policzono

Metoda

  1. Trzy tabele. Eurostat, nama_10_a64_e (Employment by detailed industry, national accounts), zaktualizowana 13 października 2026 roku, oraz lfsa_egan2 i lfsq_egan2 (Labour force survey, employment by economic activity, annual and quarterly), zaktualizowane 10 i 11 września 2026 roku, wszystkie odczytane przez API Eurostatu 13 października 2026 roku o 23:13 (+01:00).
  2. MIARY. Pracujący, publikowani w tysiącach z jednym miejscem po przecinku i podawani w osobach: 1 476,4 tys. to 1 476 400. Rolnictwo to sekcja A NACE. Odsetek to liczba pracujących w rolnictwie podzielona przez łączną liczbę pracujących w tej samej tabeli i tym samym roku.
  3. PRZERWY W SERII. Seria rachunków narodowych jest przerwana w 2004 roku, więc „od 2004 roku” porównuje zmiany roczne od 2005 do 2025 roku. Seria badania jest przerwana w 2021 roku, więc porównuje się ją dopiero od 2021 roku.
  4. DANE WSTĘPNE. Eurostat oznacza dane rachunków narodowych Rumunii za 2024 i 2025 rok jako wstępne. „24 kraje” to te, dla których w dniu odczytu tabela zawierała dane za 2025 rok.
  5. OGRANICZENIA. Żadne ze źródeł nie odnotowuje, dlaczego zmieniła się liczba pracujących ani dokąd przeszli ludzie. Dane dotyczą Rumunii jako całości.
Co dane ustalają, a czego nie

Co dane ustalają

  • W 2025 roku w rolnictwie Rumunii pracowało według rachunków narodowych 1 476 400 osób, o 253 400 mniej niż w 2024 roku, czyli o 14,6% mniej.
  • To najgłębszy spadek w ciągu jednego roku od przerwy w serii w 2004 roku i 85% spadku łącznej liczby pracujących o 298 200.
  • Badanie siły roboczej, w węższym ujęciu, odnotowuje spadek o 106 700, czyli o 12,1%, oraz dalszy spadek w 2026 roku.
  • Rolnictwo to nadal 17,7% pracujących w Rumunii, najwięcej spośród 24 krajów z danymi za 2025 rok.

Czego nie ustalają

  • Dlaczego: nie mierzy się żadnej przyczyny, w tym dopłat rolnych, pogody ani emigracji.
  • Że gospodarstwa zostały zamknięte albo że ktokolwiek został zwolniony: to zmiany netto liczby pracujących.
  • Dokąd przeszły osoby, które odeszły z rolnictwa, ani niczego o wynagrodzeniach.
  • Niczego o żadnym okręgu ani regionie.
  • Czy spadek będzie trwał: nic tutaj nie jest prognozą, a dane mogą zostać zrewidowane.
Źródła pierwotne

BabZituna ocenia każdą ofertę wobec Twojego profilu w sześciu realnych wymiarach i publikuje, co potrafi, a czego nie potrafi zmierzyć. Zobacz rynek na żywo.

Rynki z tego artykułu, na żywo

Wcześniejsze wydania