Skip to content
Zaloguj sięZacznij bezpłatnie
Fot. Evangelos Mpikakis / Unsplash · Grecja

Między gospodarkami · 22

Szybko rosnące firmy zatrudniają ponad jedną czwartą pracowników greckich przedsiębiorstw

We Francji udział wynosi 5,67%, drugi najniższy w Unii Europejskiej, a edukacja to jedyna sekcja, w której francuski udział jest wyższy.

Niektóre firmy nie tylko zatrudniają: przez trzy lata z rzędu powiększają załogę o ponad jedną dziesiątą rocznie. Eurostat liczy ludzi, którzy dla nich pracują, i w 2024 roku była to ponad jedna czwarta pracowników w Grecji, a we Francji mniej niż jeden na siedemnastu. Oto miejsce obu krajów wśród 26 państw członkowskich z danymi, to, co liczy się jako szybki wzrost, a co nie, jedyna sekcja, w której prowadzi Francja, i co to zmienia, jeśli rekrutujesz albo szukasz pracy.

26,37%pracowników greckich przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami pracowało w przedsiębiorstwie o wysokim wzroście, 2024
5,67%to samo we Francji, drugi najniższy wynik spośród 26 państw członkowskich z danymi
12,84%to samo w całej Unii Europejskiej, szacunek Eurostatu

W Grecji ponad jedna czwarta, we Francji poniżej 6%

Malta31,87%
Grecja26,37%
Dania20,26%
UE12,84%
Włochy11,59%
Hiszpania11,09%
Belgia7,35%
Francja5,67%
Cypr4,09%
Pracownicy przedsiębiorstw o wysokim wzroście jako odsetek pracowników wszystkich aktywnych przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami, przemysł, budownictwo i usługi rynkowe, 2024, w procentach. Wysoki wzrost: średnio ponad 10% rocznie wzrostu liczby pracowników przez trzy lata. Malta i Cypr to dwa krańce 26 państw członkowskich z opublikowanymi danymi; wartość dla Unii Europejskiej to szacunek Eurostatu. Eurostat, bd_hg, odczyt 4 października 2026.

Druga w UE i druga od końca

W 2024 roku firmy, które przez trzy lata szybko rosły, zatrudniały 26,37% pracowników greckich przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami. Wśród 26 państw członkowskich z opublikowanymi danymi wyżej była tylko Malta, z 31,87%; Eurostat utrzymuje dane Irlandii za 2024 rok w tajemnicy. Dane opublikowano 1 października 2026 roku.

Francja jest blisko drugiego krańca: 5,67%, mniej niż jedna czwarta udziału greckiego, i wyżej tylko od Cypru (4,09%). Dalej są Belgia (7,35%) i Austria (8,76%). Unia Europejska jako całość ma według szacunku 12,84%, Niemcy 12,39%, Włochy 11,59%, a Hiszpania 11,09%.

Liczona w przedsiębiorstwach, a nie w pracownikach, różnica się zmniejsza: 15,57% greckich przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami to przedsiębiorstwa o wysokim wzroście, wobec 7,92% francuskich. Szybko rosnące firmy w Grecji są więc większe niż przeciętne tamtejsze przedsiębiorstwo tej wielkości i mają większy udział w pracownikach niż w przedsiębiorstwach; we Francji są mniejsze od przeciętnej i jest odwrotnie.

Pochodzenie: Źródło
Przedsiębiorstwa o wysokim wzroście w 2024 roku: ich pracownicy jako odsetek pracowników wszystkich aktywnych przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami oraz ich liczba jako odsetek tych przedsiębiorstw, przemysł, budownictwo i usługi rynkowe, w procentach. Najpierw Unia Europejska (jej udział w pracownikach to szacunek Eurostatu), potem 26 państw członkowskich z opublikowanymi danymi, od najwyższego udziału w pracownikach; dane Irlandii są poufne. Eurostat, bd_hg.
Państwo członkowskieUdział w pracownikachUdział w przedsiębiorstwach
Unia Europejska12,84%10,01%
Malta31,87%16,94%
Grecja26,37%15,57%
Portugalia21,73%13,63%
Dania20,26%14,76%
Finlandia18,79%14,63%
Szwecja17,73%11,45%
Węgry17,45%11,56%
Litwa16,42%11,53%
Estonia15,99%10,62%
Bułgaria14,65%10,2%
Chorwacja14,21%13,05%
Holandia13,95%12,79%
Polska13,04%8,36%
Łotwa12,59%10,64%
Niemcy12,39%8,34%
Słowacja11,9%9,95%
Włochy11,59%9,6%
Czechy11,47%9,19%
Luksemburg11,33%10,8%
Hiszpania11,09%10,77%
Rumunia9,96%9,87%
Słowenia9,02%9,56%
Austria8,76%9,69%
Belgia7,35%8,02%
Francja5,67%7,92%
Cypr4,09%2,22%

Co liczy się jako szybki wzrost

Przedsiębiorstwo uznaje się za przedsiębiorstwo o wysokim wzroście, gdy na początku miało co najmniej dziesięciu pracowników, a liczba jego pracowników rosła przez trzy lata średnio o ponad 10% rocznie. Dla 2024 roku te trzy lata to okres od 2021 do 2024 roku. Test patrzy tylko na wzrost, a nie na to, jak duża czy jak stara jest firma.

Udział dzieli pracowników tych przedsiębiorstw przez pracowników wszystkich aktywnych przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami, w przemyśle, budownictwie i usługach rynkowych. Administracja publiczna jest pominięta, a szkoły, szpitale i domy opieki liczą się tylko wtedy, gdy działają jako przedsiębiorstwa. Firmy z mniej niż dziesięcioma pracownikami i osoby samozatrudnione nie wchodzą do żadnej z tych liczb.

To nie jest liczba utworzonych miejsc pracy. Liczy się każdego pracownika przedsiębiorstwa o wysokim wzroście, także tych, którzy byli tam przed wzrostem, a nic tutaj nie mówi, ile miejsc pracy straciły inne firmy ani jak zmieniło się całkowite zatrudnienie. Trzy lata zaczynają się w 2021 roku; tabela nie mówi, jaka część wzrostu odrobiła wcześniejsze straty, a to wydanie tego nie zgaduje.

Pochodzenie: ŹródłoCo to liczy
  1. PRZEDSIĘBIORSTWO: firma z co najmniej dziesięcioma pracownikami na początku, której liczba pracowników rosła przez trzy lata średnio o ponad 10% rocznie. Dla danych za 2024 rok te trzy lata to okres od 2021 do 2024 roku. Wielkość i wiek firmy nie wchodzą do testu.
  2. UDZIAŁ: pracownicy tych przedsiębiorstw podzieleni przez pracowników wszystkich aktywnych przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami, w przemyśle, budownictwie i usługach rynkowych. To udział w pracownikach, a nie w przedsiębiorstwach i nie we wszystkich pracujących.
  3. CZYM NIE JEST: liczbą utworzonych miejsc pracy. Liczy się każdego pracownika przedsiębiorstwa o wysokim wzroście, także tych, którzy byli tam przed wzrostem, a miejsc pracy utraconych w innych firmach się nie odejmuje.

Zatem 26,37% w Grecji nie mówi, że jedna czwarta greckich miejsc pracy jest nowa ani że grecka gospodarka rosła szybciej: mówi, że ponad jedna czwarta pracowników przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami pracowała w 2024 roku w firmie, której zatrudnienie rosło od 2021 roku o ponad jedną dziesiątą rocznie.

Jeden test dla przedsiębiorstwa, jedno dzielenie dla udziału, a odczyt, który zapomina o którymkolwiek z nich, mówi to, czego źródło nie mówi.

Na prowadzeniu w każdej sekcji poza edukacją

Udział grecki jest wyższy niż francuski w 17 z 18 sekcji działalności objętych tabelą. W sześciu z nich przekracza jedną trzecią pracowników: administrowanie i działalność wspierająca (40,5%), informacja i komunikacja (36,13%), budownictwo (35,18%), transport i gospodarka magazynowa (34,54%), działalność profesjonalna, naukowa i techniczna (34,24%) oraz naprawa komputerów i artykułów użytku domowego (33,81%).

Wyjątkiem jest edukacja: 12,26% pracowników francuskich przedsiębiorstw z sekcji edukacja pracuje w przedsiębiorstwie o wysokim wzroście, wobec 6,25% w Grecji. Najwyższe udziały Francji są w sekcji kultura, rozrywka i rekreacja (12,78%), w edukacji (12,26%) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (12,16%); w przetwórstwie przemysłowym jest to 2,78%, wobec 26,25% w Grecji.

W liczbach bezwzględnych kolejność się odwraca: francuskie przedsiębiorstwa o wysokim wzroście miały w 2024 roku 877 985 pracowników, greckie 506 669, w 15 424 firmach wobec 7528. Oba udziały były niższe niż w 2023 roku, kiedy wynosiły 28,35% w Grecji i 6,26% we Francji.

Pochodzenie: Źródło
Grecja i Francja według sekcji działalności, 2024: pracownicy przedsiębiorstw o wysokim wzroście jako odsetek pracowników przedsiębiorstw danej sekcji z co najmniej dziesięcioma pracownikami, w procentach, oraz liczba tych pracowników. Eurostat, bd_hg.
Sekcja działalnościGrecja, udziałFrancja, udziałGrecja, pracownicyFrancja, pracownicy
Górnictwo i wydobywanie22,86%0,57%122675
Przetwórstwo przemysłowe26,25%2,78%75 74079 596
Energia elektryczna i gaz9,75%1,81%19884179
Dostawa wody i gospodarka odpadami15,46%2,72%21066829
Budownictwo35,18%5,11%30 19959 804
Handel hurtowy i detaliczny20,41%4,65%83 030126 005
Transport i gospodarka magazynowa34,54%4,01%35 63950 217
Zakwaterowanie i gastronomia29,21%12,16%135 37499 518
Informacja i komunikacja36,13%8,62%28 86176 077
Działalność finansowa i ubezpieczeniowa9,34%3,61%449728 716
Obsługa rynku nieruchomości17,06%3,3%22107178
Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna34,24%9,12%31 40984 930
Administrowanie i działalność wspierająca40,5%7,61%58 035150 452
Edukacja6,25%12,26%320722 411
Opieka zdrowotna i pomoc społeczna6,97%6,13%419657 664
Kultura, rozrywka i rekreacja19,94%12,78%667518 727
Naprawa komputerów i artykułów użytku domowego33,81%2,6%428546
Pozostała indywidualna działalność usługowa15,59%5,28%18495061

Czego te dane nie mówią

Nie mówią, która gospodarka jest silniejsza. Wysoki udział oznacza, że wiele firm szybko rosło od poziomu, na którym były w 2021 roku; nie oznacza, że więcej ludzi pracuje, że płace są wyższe ani że wzrost się utrzyma.

Nie mówią dlaczego. Nic tutaj nie mierzy roli turystyki, reform, podatków ani lat sprzed 2021 roku i żadna polityka nie jest oceniana.

Opisują 2024 rok, nie rok bieżący. Obejmują przedsiębiorstwa z co najmniej dziesięcioma pracownikami, a nie mniejsze firmy ani osoby samozatrudnione, a Eurostat nie publikuje danych za 2024 rok dla Irlandii. Nic z tego nie jest prognozą.

Co to znaczy dla Ciebie

Jeśli szukasz pracy we Francji

We Francji 5,67% pracowników przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami pracuje w firmie, która od 2021 do 2024 roku rosła o ponad 10% rocznie, to drugi najniższy udział w Unii Europejskiej. Najwyższy jest w sekcji kultura, rozrywka i rekreacja (12,78%), w edukacji (12,26%) oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia (12,16%). Jeśli zależy Ci na rosnącym pracodawcy, zapytaj, jak zmieniało się jego zatrudnienie w ostatnich trzech latach: to ten sam test, którego używa statystyka, a przechodzi go mniej niż jedno na dwanaście francuskich przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami.

Jeśli rekrutujesz w Grecji

W Grecji 26,37% pracowników przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami już pracuje w firmie, która od 2021 do 2024 roku rosła o ponad 10% rocznie; w sekcji administrowanie i działalność wspierająca jest to 40,5%, w sekcji informacja i komunikacja 36,13%. Sam wzrost nie wyróżnia tam pracodawcy. Napisz w ogłoszeniu to, czego statystyka nie pokazuje: wynagrodzenie, godziny pracy, rodzaj umowy i to, czym to stanowisko ma się stać.

Jak to policzono

Metoda

  1. Jedna tabela. Eurostat, bd_hg (High growth enterprises and related employment by NACE Rev. 2 activity), zaktualizowana 1 października 2026 roku i odczytana przez API rozpowszechniania danych Eurostatu 4 października 2026 roku o 22:48 (+01:00).
  2. DEFINICJA. Według metadanych referencyjnych Eurostatu: przedsiębiorstwo z co najmniej 10 pracownikami na początku wzrostu i średnim rocznym wzrostem liczby pracowników powyżej 10% rocznie przez trzy lata (rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 439/2014, kontynuowane rozporządzeniem (UE) 2019/2152). Dla danych za 2024 rok te trzy lata to okres od 2021 do 2024 roku.
  3. UDZIAŁ. Wskaźnik Eurostatu: pracownicy przedsiębiorstw o wysokim wzroście podzieleni przez pracowników aktywnych przedsiębiorstw z co najmniej 10 pracownikami, podawany z dwoma miejscami po przecinku, tak jak go opublikowano. Suma działalności obejmuje producentów rynkowych w sekcjach B do N i P do R NACE Rev. 2 oraz w działach S95 i S96; administracja publiczna i organizacje członkowskie pozostają poza nią.
  4. OZNACZENIA. Dane Irlandii za 2024 rok są poufne. Dane Portugalii i Niemiec za 2024 rok mają oznaczenie przerwy w serii, więc służą tylko do rankingu i nie są porównywane z żadnym wcześniejszym rokiem; udział Unii Europejskiej w pracownikach to szacunek Eurostatu. Dane za 2023 rok dla Grecji i Francji nie mają oznaczeń. Nie porównuje się żadnego roku sprzed 2023.
  5. OBLICZENIA REDAKCJI. „Mniej niż jedna czwarta” to udział Francji podzielony przez udział Grecji (5,67 przez 26,37). „17 z 18” porównuje oba udziały w każdej z 18 opublikowanych sekcji i działów. Liczby bezwzględne to liczby pracowników według Eurostatu, tak jak je opublikowano.
Co dane ustalają, a czego nie

Co dane ustalają

  • W 2024 roku przedsiębiorstwa o wysokim wzroście zatrudniały 26,37% pracowników greckich przedsiębiorstw z co najmniej dziesięcioma pracownikami, drugi najwyższy udział spośród 26 państw członkowskich z danymi, i 5,67% we Francji, drugi najniższy.
  • Unia Europejska jako całość ma według szacunku 12,84%; najwyższy udział ma Malta (31,87%), a najniższy Cypr (4,09%).
  • Udział grecki jest wyższy niż francuski w 17 z 18 sekcji działalności; francuski jest wyższy tylko w edukacji, 12,26% wobec 6,25%.
  • Francuskie przedsiębiorstwa o wysokim wzroście miały jednak więcej pracowników, 877 985 wobec 506 669, w 15 424 firmach wobec 7528.

Czego nie ustalają

  • Że któraś z gospodarek jest silniejsza albo że więcej ludzi pracuje: udział liczy pracowników szybko rosnących firm, a nie zatrudnienie.
  • Ile utworzono miejsc pracy: liczy się pracowników, którzy byli tam przed wzrostem, a miejsc pracy utraconych gdzie indziej się nie odejmuje.
  • Dlaczego firmy rosły: nie mierzy się żadnej przyczyny, polityki sektorowej ani reformy.
  • Niczego o firmach z mniej niż dziesięcioma pracownikami ani o osobach samozatrudnionych.
  • Czy te firmy zatrudniają teraz, żadnych danych dla Irlandii za 2024 rok, żadnego porównania sprzed 2023 roku ani żadnej prognozy.
Źródła pierwotne

BabZituna ocenia każdą ofertę wobec Twojego profilu w sześciu realnych wymiarach i publikuje, co potrafi, a czego nie potrafi zmierzyć. Zobacz rynek na żywo.

Rynki z tego artykułu, na żywo

Wcześniejsze wydania