AB’de ikinci ve sondan ikinci
2024’te üç yıl boyunca hızlı büyümüş firmalar, Yunanistan’daki on veya daha fazla çalışanı olan işletmelerin çalışanlarının %26,37’sini istihdam ediyordu. Rakamı yayımlanan 26 üye devlet arasında yalnızca Malta, %31,87 ile daha yüksekti; Eurostat İrlanda’nın 2024 rakamını gizli tutuyor. Rakamlar 1 Ekim 2026’da yayımlandı.
Fransa öbür uca yakın: %5,67; bu, Yunan payının dörtte birinden az ve yalnızca Kıbrıs’ın (%4,09) üzerinde. Ardından Belçika (%7,35) ve Avusturya (%8,76) geliyor. Avrupa Birliği geneli tahmini %12,84’te, Almanya %12,39’da, İtalya %11,59’da, İspanya %11,09’da.
Çalışan yerine girişim sayıldığında fark daralıyor: Yunanistan’daki on veya daha fazla çalışanı olan işletmelerin %15,57’si yüksek büyüme gösteren girişimdi, Fransa’da bu oran %7,92. Yani Yunanistan’ın hızlı büyüyen firmaları, oradaki bu büyüklükteki ortalama işletmeden daha büyük ve çalışanlar içinde girişimler içinde olduğundan daha büyük bir paya sahip; Fransa’dakiler ortalamadan küçük ve tersi geçerli.
| Üye devlet | Çalışan payı | Girişim payı |
|---|---|---|
| Avrupa Birliği | %12,84 | %10,01 |
| Malta | %31,87 | %16,94 |
| Yunanistan | %26,37 | %15,57 |
| Portekiz | %21,73 | %13,63 |
| Danimarka | %20,26 | %14,76 |
| Finlandiya | %18,79 | %14,63 |
| İsveç | %17,73 | %11,45 |
| Macaristan | %17,45 | %11,56 |
| Litvanya | %16,42 | %11,53 |
| Estonya | %15,99 | %10,62 |
| Bulgaristan | %14,65 | %10,2 |
| Hırvatistan | %14,21 | %13,05 |
| Hollanda | %13,95 | %12,79 |
| Polonya | %13,04 | %8,36 |
| Letonya | %12,59 | %10,64 |
| Almanya | %12,39 | %8,34 |
| Slovakya | %11,9 | %9,95 |
| İtalya | %11,59 | %9,6 |
| Çekya | %11,47 | %9,19 |
| Lüksemburg | %11,33 | %10,8 |
| İspanya | %11,09 | %10,77 |
| Romanya | %9,96 | %9,87 |
| Slovenya | %9,02 | %9,56 |
| Avusturya | %8,76 | %9,69 |
| Belçika | %7,35 | %8,02 |
| Fransa | %5,67 | %7,92 |
| Kıbrıs | %4,09 | %2,22 |
Hızlı büyüme ne sayılır
Bir girişim, başlangıçta en az on çalışanı varsa ve çalışan sayısı üç yıl boyunca yılda ortalama %10’dan fazla arttıysa yüksek büyüme gösteren girişim sayılır. 2024 için bu üç yıl 2021’den 2024’e uzanıyor. Test yalnızca büyümeye bakar; firmanın ne kadar büyük ya da ne kadar eski olduğuna bakmaz.
Pay, bu girişimlerin çalışanlarını sanayi, inşaat ve piyasa hizmetlerinde on veya daha fazla çalışanı olan tüm aktif işletmelerin çalışanlarına böler. Kamu yönetimi dışarıda kalır; okullar, hastaneler ve bakım evleri yalnızca işletme olarak yürütülüyorlarsa sayılır. On çalışandan az olan firmalar ve kendi hesabına çalışanlar iki rakamın hiçbirinde yer almaz.
Bu, yaratılan iş sayısı değildir. Yüksek büyüme gösteren bir girişimin her çalışanı, büyümeden önce orada olanlar da dahil sayılır ve buradaki hiçbir şey başka firmaların kaç iş kaybettiğini ya da toplam istihdamın nasıl değiştiğini söylemez. Üç yıl 2021’de başlıyor; tablo büyümenin ne kadarının önceki kayıpları telafi ettiğini söylemiyor ve bu yazı bunu kestirmeye çalışmıyor.
- GİRİŞİM: başlangıçta en az on çalışanı olan ve çalışan sayısı üç yıl boyunca yılda ortalama %10’dan fazla artan bir işletme. 2024 rakamı için bu üç yıl 2021 ile 2024 arası. Büyüklük ve yaş teste girmez.
- PAY: bu girişimlerin çalışanlarının, sanayi, inşaat ve piyasa hizmetlerinde on veya daha fazla çalışanı olan tüm aktif işletmelerin çalışanlarına bölümü. Bu, girişimlerin ya da tüm çalışanların değil, ücretli çalışanların payıdır.
- NE OLMADIĞI: yaratılan iş sayısı değildir. Yüksek büyüme gösteren bir girişimin her çalışanı, büyümeden önce orada olanlar da dahil sayılır ve başka firmalarda kaybedilen işler düşülmez.
Yani Yunanistan’daki %26,37, Yunan işlerinin dörtte birinin yeni olduğunu ya da Yunan ekonomisinin daha hızlı büyüdüğünü söylemez: on veya daha fazla çalışanı olan işletmelerdeki çalışanların dörtte birinden fazlasının 2024’te, çalışan sayısı 2021’den bu yana yılda onda birden fazla artmış bir firmada çalıştığını söyler.
Girişim için bir test, pay için bir bölme; bunlardan herhangi birini unutan bir okuma, kaynağın söylemediğini söyler.
Eğitim dışında her faaliyet kolunda önde
Yunanistan’ın payı, tablonun kapsadığı 18 faaliyet kolunun 17’sinde Fransa’nınkinden yüksek. Bunların altısında çalışanların üçte birini aşıyor: idari ve destek hizmetleri (%40,5), bilgi ve iletişim (%36,13), inşaat (%35,18), ulaştırma ve depolama (%34,54), mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler (%34,24) ve bilgisayar ve ev eşyası onarımı (%33,81).
İstisna eğitim: Fransa’da eğitim alanındaki işletmelerin çalışanlarının %12,26’sı yüksek büyüme gösteren bir girişimde çalışıyor, Yunanistan’da ise %6,25’i. Fransa’nın en yüksek payları kültür, sanat, eğlence ve dinlencede (%12,78), eğitimde (%12,26) ve konaklama ve yiyecek hizmetlerinde (%12,16); imalatta pay %2,78, Yunanistan’da ise %26,25.
Kişi sayısında sıra tersine dönüyor: 2024’te Fransa’nın yüksek büyüme gösteren girişimlerinin 877.985 çalışanı, Yunanistan’ınkilerin 506.669 çalışanı vardı; girişim sayısı 15.424’e karşı 7.528. İki pay da 2023’tekinden düşüktü; o yıl Yunanistan’da %28,35, Fransa’da %6,26 idi.
| Faaliyet kolu | Yunanistan, pay | Fransa, pay | Yunanistan, çalışan | Fransa, çalışan |
|---|---|---|---|---|
| Madencilik ve taş ocakçılığı | %22,86 | %0,57 | 1.226 | 75 |
| İmalat | %26,25 | %2,78 | 75.740 | 79.596 |
| Elektrik ve gaz | %9,75 | %1,81 | 1.988 | 4.179 |
| Su temini ve atık yönetimi | %15,46 | %2,72 | 2.106 | 6.829 |
| İnşaat | %35,18 | %5,11 | 30.199 | 59.804 |
| Toptan ve perakende ticaret | %20,41 | %4,65 | 83.030 | 126.005 |
| Ulaştırma ve depolama | %34,54 | %4,01 | 35.639 | 50.217 |
| Konaklama ve yiyecek hizmetleri | %29,21 | %12,16 | 135.374 | 99.518 |
| Bilgi ve iletişim | %36,13 | %8,62 | 28.861 | 76.077 |
| Finans ve sigorta faaliyetleri | %9,34 | %3,61 | 4.497 | 28.716 |
| Gayrimenkul faaliyetleri | %17,06 | %3,3 | 2.210 | 7.178 |
| Mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler | %34,24 | %9,12 | 31.409 | 84.930 |
| İdari ve destek hizmetleri | %40,5 | %7,61 | 58.035 | 150.452 |
| Eğitim | %6,25 | %12,26 | 3.207 | 22.411 |
| İnsan sağlığı ve sosyal hizmetler | %6,97 | %6,13 | 4.196 | 57.664 |
| Kültür, sanat, eğlence ve dinlence | %19,94 | %12,78 | 6.675 | 18.727 |
| Bilgisayar ve ev eşyası onarımı | %33,81 | %2,6 | 428 | 546 |
| Diğer kişisel hizmetler | %15,59 | %5,28 | 1.849 | 5.061 |
Bu rakamların söylemedikleri
Hangi ekonominin daha güçlü olduğunu söylemiyorlar. Yüksek bir pay, birçok firmanın 2021’deki durumundan hızla büyüdüğü anlamına gelir; daha fazla insanın çalıştığı, ücretlerin daha yüksek olduğu ya da büyümenin süreceği anlamına gelmez.
Nedenini söylemiyorlar. Buradaki hiçbir şey turizmin, reformların, vergilerin ya da 2021 öncesi yılların payını ölçmüyor ve hiçbir politika değerlendirilmiyor.
Bu yılı değil, 2024’ü anlatıyorlar. On veya daha fazla çalışanı olan işletmeleri kapsıyorlar; daha küçük firmaları ya da kendi hesabına çalışanları kapsamıyorlar ve Eurostat İrlanda için 2024 rakamı yayımlamıyor. Bunların hiçbiri bir tahmin değil.



