Skip to content
Zaloguj sięZacznij bezpłatnie
Fot. Kaja Sariwating / Unsplash

Obserwacja rynków · 41

Francja: co piąty pracujący na niepełny etat zagrożony ubóstwem

Wskaźnik dla pracujących w niepełnym wymiarze wzrósł z 15,8% w 2022 roku do 20,2%, wobec 6,0% dla pracujących na pełny etat.

Praca i zagrożenie ubóstwem nie wykluczają się nawzajem, a we Francji te dwie sytuacje coraz częściej idą w parze, przede wszystkim u osób pracujących w niepełnym wymiarze. Oto co liczy badanie, dlaczego chodzi w nim o gospodarstwa domowe, a nie o płace, jak wypada praca w niepełnym wymiarze i praca na czas określony oraz co to oznacza, jeśli zatrudniasz albo szukasz pracy we Francji.

20,2%pracujących na niepełny etat zagrożonych ubóstwem, Francja, badanie z 2025 roku
6,0%pracujących na pełny etat, w tym samym roku
8,7%wszystkich pracujących, wobec 8,3% w całej UE

We Francji zagrożenie ubóstwem pracujących na niepełny etat jest najwyższe w całej serii

201513,2%
201613,5%
201712,8%
201811,9%
201915,5%
202017,2%
202113,9%
202215,8%
202316,6%
202417,8%
202520,2%
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób pracujących, pracujący w niepełnym wymiarze czasu pracy, Francja, lata badania od 2015 do 2025, w procentach. Każde badanie mierzy dochody z poprzedniego roku. Eurostat oznacza przerwy w serii w 2020 i 2022 roku. Eurostat, ilc_iw07, odczyt 21 października 2026.

Niepełny etat, pełny etat

We Francji 20,2% osób pracujących w niepełnym wymiarze czasu pracy było w badaniu z 2025 roku zagrożonych ubóstwem, wobec 6,0% pracujących w pełnym wymiarze. W 2022 roku wskaźnik dla niepełnego wymiaru wynosił 15,8%.

W całej UE wskaźnik dla pracujących w niepełnym wymiarze wynosił 13,5%. W przypadku pełnego etatu Francja była poniżej średniej unijnej: 6,0% wobec 6,8%.

Pracownicy z umową na czas określony wykazują tę samą lukę: 18,2%, wobec 4,9% u pracowników z umową na czas nieokreślony. Samozatrudnieni mieli 21,8%, pracownicy najemni 6,8%.

Pochodzenie: Źródło
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób pracujących, Francja, badania z 2022 i 2025 roku, w procentach, zmiana w punktach procentowych oraz średnia unijna w 2025 roku. Eurostat oznacza przerwę w serii dla Francji w 2022 roku. Eurostat, ilc_iw01, ilc_iw05 i ilc_iw07.
GrupaFrancja 2022Francja 2025ZmianaUE 2025
Wszyscy pracujący7,5%8,7%+1,28,3%
Pracownicy najemni6,0%6,8%+0,86,5%
Samozatrudnieni17,5%21,8%+4,319,7%
Pełny etat5,4%6,0%+0,66,8%
Niepełny etat15,8%20,2%+4,413,5%
Umowa bezterminowa4,4%4,9%+0,55,2%
Umowa terminowa14,2%18,2%+4,012,9%

Gospodarstwa domowe, nie płace

Zagrożenie ubóstwem oznacza, że dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego, skorygowany o jego wielkość, jest niższy niż 60% krajowej mediany. Dla jednej osoby dorosłej we Francji próg ten wynosił 15 875 euro rocznie.

Chodzi o gospodarstwo domowe, a nie o stanowisko pracy. Niska płaca w gospodarstwie z innym dochodem może się nie liczyć; pełna płaca, z której utrzymuje się rodzina, może się liczyć.

Każde badanie mierzy dochody z poprzedniego roku. Dane z 2025 roku opisują rok 2024, a próg przesuwa się wraz z medianą.

Pochodzenie: ŹródłoCo to liczy
  1. ZAGROŻENIE UBÓSTWEM: dochód do dyspozycji gospodarstwa domowego, skorygowany o jego wielkość, jest niższy niż 60% krajowej mediany. Dla jednej osoby dorosłej we Francji próg ten wynosił 15 875 euro rocznie w badaniu z 2025 roku. Chodzi o gospodarstwo domowe, a nie o płacę.
  2. PRACUJĄCY: osoby w wieku 18 lat i więcej, które były zatrudnione przez ponad połowę roku, którego dotyczą dochody. Niepełny etat lub umowa na czas określony opisują ich główną sytuację w tym roku.
  3. ROK: każde badanie mierzy dochody z poprzedniego roku kalendarzowego, więc dane z 2025 roku opisują rok 2024. Eurostat oznacza dla Francji przerwy w serii w 2008, 2020 i 2022 roku, dlatego zmiany liczone są tu od 2022 roku.

20,2% nie mówi więc, że co piąty pracujący na niepełny etat otrzymuje płacę poniżej granicy ubóstwa: mówi, że co piąty żył w gospodarstwie domowym, którego dochód, w przeliczeniu na jego wielkość, był niższy od progu wynoszącego 15 875 euro rocznie dla jednej osoby dorosłej.

Jeden próg dla gospodarstwa domowego, jeden rok dochodów i jedna przerwa w serii, a odczyt, który zapomina o którymkolwiek z nich, mówi to, czego źródło nie mówi.

Trzy wzrosty z rzędu

Wśród wszystkich pracujących we Francji wskaźnik wyniósł w badaniu z 2025 roku 8,7%, wobec 7,5% w 2022 roku, 7,8% w 2023 roku i 8,3% w 2024 roku. Średnia unijna wynosiła 8,3%.

Dla pracujących na niepełny etat 20,2% to najwyższa wartość we francuskiej serii, która zaczyna się w 2004 roku. Seria ma przerwy w 2008, 2020 i 2022 roku, więc tylko zmiana od 2022 roku jest mierzona na jednolitej podstawie.

Badanie zaprojektowano tak, by mierzyło ogólny wskaźnik zagrożenia ubóstwem z dokładnością do około jednego punktu, a grupa taka jak pracujący na niepełny etat opiera się na mniejszej próbie. Zmiana o kilka dziesiątych w ciągu roku może być szumem; u pracujących na niepełny etat wskaźnik przesunął się między 2019 a 2021 rokiem z 15,5% do 17,2% i z powrotem do 13,9%.

Pochodzenie: Źródło
Wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób pracujących, Francja, lata badania od 2019 do 2025, w procentach; każde badanie mierzy dochody z poprzedniego roku. Średnia unijna od 2019 roku. Eurostat, ilc_iw01 i ilc_iw07.
BadanieFrancjaNiepełny etatUE
20197,4%15,5%9,1%
2020 (przerwa)7,4%17,2%8,8%
20216,9%13,9%8,9%
2022 (przerwa)7,5%15,8%8,5%
20237,8%16,6%8,3%
20248,3%17,8%8,2%
20258,7%20,2%8,3%

Czego te dane nie mówią

Nie mówią, dlaczego. Nic tutaj nie mierzy płacy minimalnej, świadczeń, cen ani żadnej reformy, i nie ocenia się tu żadnej polityki.

Nie liczą ludzi i opisują Francję jako całość, a nie jakikolwiek region. Francję porównano wyłącznie ze średnią unijną.

Opisują dochody z 2024 roku, i nic z tego nie jest prognozą.

Co to znaczy dla Ciebie

Jeśli zatrudniasz we Francji

We Francji co piąty pracujący na niepełny etat, 20,2%, żyje w gospodarstwie domowym poniżej progu zagrożenia ubóstwem, wobec 6,0% pracujących na pełny etat. Ta liczba opisuje gospodarstwa domowe osób na tych stanowiskach, a nie Twoją siatkę płac, i nie mówi, dlaczego tak jest.

Jeśli szukasz pracy we Francji

Jeśli rozważasz pracę na niepełny etat, licz cały rok: we Francji zagrożonych ubóstwem było 20,2% pracujących na niepełny etat i 18,2% pracowników z umową na czas określony, wobec 6,0% pracujących na pełny etat i 4,9% pracowników z umową na czas nieokreślony. Dla jednej osoby dorosłej próg wynosił w badaniu z 2025 roku 15 875 euro dochodu do dyspozycji rocznie, około 1323 euro miesięcznie.

Jak to policzono

Metoda

  1. Cztery tabele. Eurostat, ilc_iw01, ilc_iw05, ilc_iw07 (wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób pracujących) oraz ilc_li01 (progi zagrożenia ubóstwem), z Europejskiego badania dochodów i warunków życia (EU-SILC), wszystkie zaktualizowane 20 października 2026 roku i odczytane przez API Eurostatu 21 października 2026 roku o 21:55 (+01:00).
  2. MIARA. Wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób pracujących to odsetek osób w wieku 18 lat i więcej, zatrudnionych przez ponad połowę roku, którego dotyczą dochody, w których gospodarstwie domowym ekwiwalentny dochód do dyspozycji jest niższy niż 60% krajowej mediany. Próg dla jednej osoby dorosłej we Francji wynosił 15 875 euro rocznie w badaniu z 2025 roku.
  3. ROK. W każdym kraju dochody w EU-SILC dotyczą poprzedniego roku kalendarzowego: badanie z 2025 roku opisuje dochody z 2024 roku.
  4. PRZERWY. Eurostat oznacza przerwy we francuskiej serii w 2008, 2020 i 2022 roku. Zmiany liczone są od 2022 roku; „najwyższa wartość w serii” porównuje opublikowane dane ponad tymi przerwami.
  5. OGRANICZENIA. Badanie zaprojektowano tak, by mierzyło ogólny wskaźnik zagrożenia ubóstwem z dokładnością do około jednego punktu; grupy takie jak pracujący na niepełny etat opierają się na mniejszych próbach, a Eurostat nie publikuje dla nich marginesu błędu. Nic tutaj nie liczy ludzi, nie dotyczy regionu ani nie wskazuje przyczyny.
Co dane ustalają, a czego nie

Co dane ustalają

  • We Francji 20,2% pracujących na niepełny etat było w badaniu z 2025 roku zagrożonych ubóstwem, wobec 6,0% pracujących na pełny etat.
  • Wskaźnik dla pracujących na niepełny etat wynosił 15,8% w 2022 roku; średnia unijna dla tej grupy wynosiła 13,5% w 2025 roku.
  • Wśród wszystkich pracujących wskaźnik dla Francji wyniósł 8,7%, wobec 7,5% w 2022 roku i 8,3% w całej UE.
  • Pracownicy z umową na czas określony mieli 18,2%, a pracownicy z umową na czas nieokreślony 4,9%.

Czego nie ustalają

  • Że co piąty pracujący na niepełny etat otrzymuje płacę poniżej granicy ubóstwa: miara dotyczy dochodu gospodarstwa domowego.
  • Dlaczego wskaźniki wzrosły: żadna przyczyna, w tym płaca minimalna, świadczenia czy ceny, nie jest mierzona.
  • Ilu ludzi to dotyczy: dane są wskaźnikami, a nie liczbami osób.
  • Cokolwiek o jakimkolwiek regionie ani o tym, jak Francja wypada na tle innego kraju.
  • Jak wyglądają dochody po 2024 roku ani co będzie dalej: nic tutaj nie jest prognozą.
Źródła pierwotne

BabZituna ocenia każdą ofertę wobec Twojego profilu w sześciu realnych wymiarach i publikuje, co potrafi, a czego nie potrafi zmierzyć. Zobacz rynek na żywo.

Rynki z tego artykułu, na żywo

Wcześniejsze wydania